O AIRMAX EMAIL EBOK POMOC KONTAKT
> Łącze Internet
NeoConnect PLUS
> Internet bez umowy
> Telefon stacjonarny
> Twoja strona w sieci
> Małe i średnie firmy
> Duże przedsiębiorstwa
> Łącze Internet AirExpress
> Łącze Internet AirDirect
> Łącze Internet AirDirect+
> Łącze Internet AirVPN
> Hosting
> Telefonia VoIP dla firm
> Dzierżawa łączy
> Monitoring dla firm
> Monitoring dla domu
> Bramka kamera IP-WWW
> Kim jesteśmy?
> Zasięg sieci AirMAX
> Kontakt
> Słowniczek techniczny
> Internet 5G

Sieć 5G - jak działa Internet 5G?

Sieć w wersji 5G, czyli nowy standard IEEE, można przyrównać do drugiej części filmu Ojciec Chrzestny. Jego twórcy, bazując na czymś naprawdę świetnym, zdołali tę doskonałość jeszcze ulepszyć. Internet nowej generacji ma stanowić szybszą i bardziej podatną na skalowanie wersję 802.11n, łącząc elastyczność komunikacji bezprzewodowej z możliwościami Gigabit Ethernet.
Dzisiaj wiele osób w Polsce i na całym świecie korzysta z Internetu bezprzewodowego 4G (LTE). Technologia LTE umożliwia przesyłanie danych z prędkością od 100 Mb/s do nawet 1 Gb/s. W większości domach i firmach w Polsce takie parametry w zupełności wystarczają, by szybko pobierać pliki, dzielić się danymi z innymi czy oglądać filmy bez zacinania. Sieć 5G, jako technologia nowej generacji, pozwoli zwiększyć prędkość transmisji nawet do… 20 Gb/s! Z jakim ogromnym postępem technologii w Polsce mamy do czynienia? Przypomnijcie sobie pierwsze telefony z dostępem do Internetu. Umożliwiały one przesyłanie danych z prędkością zaledwie… 2 kb/s. Sieć 5G będzie przystosowana do obsługi ok. 100 urządzeń na m2. Umożliwi szybszy rozwój Internetu rzeczy, pozwalając na wprowadzenie nowatorskich usług w dziedzinie edukacji online czy e-medycyny. Ile wyda Polska na budowę sieci 5G? Jak wynika z wyliczeń Ministerstwa Cyfryzacji, inwestycja może kosztować przeszło 20 mld zł.
Internet 5G. Rysunek nr 1
Administratorzy sieci bezprzewodowych LAN z niecierpliwością czekają na szersze grono klientów obsługiwanych przez punkty dostępowe (AP), większą przyjazność dla użytkowników, bardziej przejrzysty regulamin oraz zawrotne prędkości, umożliwiające strumieniowanie większej ilości transmisji wideo. Nawet, gdy sieć nie będzie nadmiernie przeładowana, użytkownicy w Polsce z pewnością odczują korzyści, wynikające z dostępu do nowej generacji Internetu. Pliki pobierane będą z prędkościami dochodzącymi nawet do 1 Gb. Równie szybko przebiegać będzie synchronizacja poczty e-mail. Poprawie ulegnie długość pracy baterii w urządzeniach stanowiących komponenty opisywanych sieci. Będą one mogły zostać wybudzone ze stanu uśpienia, dokonać transferu danych w ramach punktu dostępowego, a następnie ponownie przejść w stan czuwania.
Internet 5G. Rysunek nr 2
Sieć 5G oferuje większą szybkość przesyłania danych, dzięki trzem kluczowym innowacjom.
Nowa technologia:
  • zwiększa możliwości transmisji wielokanałowej z 40 MHz dla standardu 802.11n do 80 lub nawet 160 MHz (co oznacza wzrost o 117% lub 333%);
  • przewiduje gęstszą modulację - 256 poziomów modulacji kwadraturowej (QAM) zamiast 64QAM (jak w przypadku standardu 802.11n), co pozwala na przyspieszenie prędkości przesyłowych o 33% na krótszych dystansach;
  • gwarantuje skuteczniejsze wsparcie technologii wieloantenowej (MIMO) - w przypadku standardu 802.11n możliwe było strumieniowanie czteroantenowe, podczas gdy Internet 5G umożliwia wykorzystanie aż 8 anten, co zwiększa prędkość transferu o kolejne 100%.
Internet 5G. Rysunek nr 3
Czy Polska jest gotowa na sieć 5G? Wiadomo, że ograniczenia projektowe i technologiczne, które występowały w standardzie 802.11n, nie zostały w pełni rozwiązane. W pierwszej serii produktów obsługujących połączenia 5G możemy spodziewać się częstotliwości na poziomie 80 MHz oraz prędkości przesyłu w granicach 433 Mb/s (dot. produktów najtańszych), 867 Mb/s (dot. urządzeń ze średniej półki) lub 1300 Mb/s (dot. rozwiązań najwydajniejszych). Druga seria produktów powinna oferować jeszcze bardziej zaawansowaną transmisję wielokanałową i przestrzenną, pozwalając uzyskiwać prędkości przesyłania danych na poziomie nawet… 3,47 Gb/s!
Internet 5G działa wyłącznie w paśmie 5 GHz, więc dwupasmowe punkty dostępowe i ich klienci będą musieli dalej korzystać z technologii 802.11n i pasma 2.4 GHz. Klienci mający dostęp do standardu 5. generacji skorzystają z mniej eksploatowanego pasma 5 GHz.

PocztaeBOK Kontakt