Internet światłowodowy to aktualnie najnowocześniejsza, najszybsza i najbardziej niezawodna opcja dostępu do sieci. Oferuje bezkonkurencyjną przepustowość, stabilność, zawrotne prędkości pobierania i wysyłania danych, brak limitów oraz minimalny PING. Niestety, wciąż w wielu miejscach w Polsce, zwłaszcza na terenach wiejskich i trudno dostępnych, infrastruktura światłowodowa jest mocno ograniczona ze względu na wysokie koszty jej doprowadzenia. Dowiedz się, czy możesz podłączyć się do światłowodu i jakich operatorów światłowodowych masz do wyboru w swojej okolicy.
Prowadzony przez Ministra Cyfryzacji serwis internet.gov.pl stanowi ogólnodostępną, bezpłatną bazę danych o usługach internetu szerokopasmowego w Polsce. Na stronie możesz łatwo sprawdzić, czy w wybranej lokalizacji jest lub będzie dostępny szybki internet. Wystarczy wpisać swój adres lub zezwolić na użycie lokalizacji, by zobaczyć na mapie, czy znajdujesz się w zasięgu internetu szerokopasmowego. Odczytaj z legendy znaczenie koloru, jakim został oznaczony Twój budynek na mapie. Niebieski kolor komunikuje dostępność światłowodu w Twojej okolicy. Po kliknięciu na konkretny budynek rozwiniesz listę dostępnych dostawców usług internetowych (w tym światłowodu) oraz planowanych inwestycji. Za pośrednictwem rządowej strony możesz także zgłosić operatorom, że potrzebujesz światłowodu pod swoim adresem. Tzw. „białe plamy”, czyli miejsca pozbawione dostępu do szybkiego internetu, systematycznie znikają z mapy Polski. Wyczytałeś, że zasięg w Twojej lokalizacji jest „teoretyczny”? Oznacza to, że istnieje możliwość doprowadzenia światłowodu do Twojego domu lub firmy, ale będzie się to wiązać z dodatkowymi kosztami, pracami budowlanymi lub formalnościami. Zapytaj wybranego operatora, o co dokładnie chodzi.
Od lat pozostajesz wierny jednemu dostawcy usług internetowych, więc światłowód też chcesz zamówić u niego? A może oferta tylko jednego operatora światłowodowego w 100% trafia w Twoje oczekiwania? Większość dostawców usług internetowych umożliwia szybkie sprawdzenie możliwości podłączenia światłowodu w danej lokalizacji bezpośrednio na swoich stronach www. Zazwyczaj wystarczy wpisać swój adres w wyszukiwarce lub odnaleźć go na mapie, jak na przykład u operatora światłowodowego AirMAX. Zasięgiem sieci AirMAX objęte są aktualnie województwa: dolnośląskie, lubuskie, łódzkie, opolskie, śląskie i wielkopolskie – zarówno miasta, jak i wsie. Na stronie operatora można przeczytać, że dostarcza on światłowód trzema metodami: napowietrzną, przepustów podziemnych oraz bezprzewodowego światłowodu AirFiber. Ta ostatnia to najnowocześniejsza technologia łączności, umożliwiająca przesyłanie danych przy użyciu światła, czyli bez konieczności stosowania fizycznych, podatnych na awarie kabli. Ze względu na liczne zalety, jak dużą przepustowość, znakomite prędkości, niski koszt podłączenia i brak awarii, AirFiber jest najczęściej wybieraną metodą podłączenia światłowodu przez klientów AirMAX.
Warto od razu skontaktować się z doradcą AirMAX, który sprawdzi, czy w Twojej okolicy jest światłowód i pomoże Ci w wyborze optymalnej oferty.