Gdzie może być światłowód?

Światłowód to coraz popularniejsze medium transmisyjne. Internet światłowodowy, dzięki bezkonkurencyjnym prędkościom przesyłu danych, maksymalnej stabilności i niskiej awaryjności, wybierany jest zarówno przez duże firmy i państwowe instytucje, jak również przez użytkowników domowych. Niestety, mapa infrastruktury światłowodowej w Polsce wciąż obfituje w tzw. „białe plamy”. Problem braku dostępu do nowoczesnego, szybkiego internetu dotyczy zwłaszcza terenów wiejskich i górskich. Zastanawiasz się, czy w Twojej okolicy jest lub w niedalekiej przyszłości może być światłowód? Podpowiadamy, jak to łatwo i bez wychodzenia z domu sprawdzić!

gdzie może być światłowód?

Rozpocznij od odwiedzenia rządowej strony internet.gov.pl

Aby sprawdzić czy w Twoim domu lub firmie może zostać podłączony internet światłowodowy, wejdź na stronę internet.gov.pl (narzędzie zastąpiło wyszukiwarkę Urzędu Komunikacji Elektronicznej).

  1. We wskazanym miejscu wpisz swój adres lub zezwól na użycie lokalizacji.
  2. Na interaktywnej mapie zobaczysz miejsca znajdujące się w zasięgu internetu szerokopasmowego (w tym światłowodu).
  3. Odczytaj z legendy znaczenie koloru Twojego budynku. Kolor niebieski oznacza, że w Twojej okolicy jest dostępny światłowód. Natomiast kolor fioletowy wskazuje na zasięg teoretyczny, czyli możliwość doprowadzenia światłowodu po spełnieniu dodatkowych warunków.
  4. Kliknij w wybrany budynek. Po lewej stronie zobaczysz listę dostępnych dostawców internetu wraz z najważniejszymi parametrami usługi i danymi kontaktowymi. Znajdziesz tu także listę planowanych inwestycji.

Pod Twoim adresem aktualnie nie ma i w najbliższym czasie nie będzie światłowodu (biały kolor na mapie = brak zasięgu)? Pozostają Ci dwie opcje. Po pierwsze, możesz za pomocą w/w strony zgłosić operatorom, że potrzebujesz szybkiego internetu lub konkretnie światłowodu pod swoim adresem, co oczywiście wiąże się z licznymi procedurami i czasem oczekiwania. Możesz też zdecydować się na bezprzewodowy światłowód AirFiber. To nowoczesna technologia, umożliwiająca przesyłanie danych wyłącznie przy użyciu światła – bez konieczności doprowadzania do budynku tradycyjnej infrastruktury kablowej. Do największych zalet światłowodu bez kabla należą:

  • rekordowo wysoka przepustowość,
  • niski koszt instalacji/aktywacji,
  • objęcie pełnym zasięgiem najtrudniejszych lokalizacji,
  • stabilność i bezawaryjność łącza.

Usługę zapewnia polski operator światłowodowy AirMAX. Dostarcza on światłowód także metodą napowietrzną i przepustów podziemnych, jednak technologia AirFiber cieszy się obecnie największą popularnością wśród klientów.

Inny sposób na weryfikację dostępności światłowodów w swojej lokalizacji

Operatorzy światłowodowi, zarówno ci więksi, jak i mniejsi, lokalni, na ogół posiadają swoje strony internetowe, na których łatwo sprawdzisz, czy w Twojej lokalizacji jest lub potencjalnie może być światłowód. W zależności od zastosowanego rozwiązania na stronie, użyjesz wyszukiwarki lub interaktywnej mapy. To dobry sposób na weryfikację dostępności światłowodów w okolicy, jeżeli:

  • interesuje Cię oferta konkretnego operatora, np. poleconego przez zaufaną osobę,
  • masz upatrzonych kilku operatorów i chcesz porównać oferty,
  • zależy Ci na możliwości szybkiego kontaktu z operatorem, np. w celu uzyskania szczegółowych informacji lub zawarcia umowy.
Ocena artykułu: 4.7
śląskie opolskie dolnośląskie wielkopolskie łódzkie lubuskie