Ile kosztuje podłączenie do światłowodu?

Ceny światłowodu - jako najnowocześniejszego, najszybszego i najbardziej niezawodnego sposobu dostępu do internetu, zależą od lokalizacji, operatora, metody prowadzenia kabli oraz wybranego pakietu. Wzrost konkurencji na rynku operatorów światłowodowych sprzyja stopniowemu obniżaniu cen usługi. W Polsce oscylują one w przedziale od ok. 40 zł do ponad 100 zł miesięcznie. Do ceny abonamentu miesięcznego należy doliczyć opłaty instalacyjne i aktywacyjne, które dla wielu użytkowników okazują się zaporowe. Dowiedz się, ile kosztuje podłączenie do światłowodu i jak przebiega ten proces.

ile kosztuje podłączenie do światłowodu?

Podłączenie do światłowodu – dostępne metody i czasochłonność prac

Chcesz mieć w swoim domu lub firmie superszybki i niezawodny internet światłowodowy? Zacznij od sprawdzenia dostępności usługi w swojej okolicy. Możesz to zrobić, wchodząc na strony www poszczególnych operatorów światłowodowych. Zwykle wystarczy wprowadzić swój adres w specjalnym polu lub odnaleźć go na mapie. Jeśli nie masz sprecyzowanych preferencji względem operatora, możesz skorzystać z serwisu internet.gov.pl - ogólnodostępnej, bezpłatnej bazy danych o usługach internetu szerokopasmowego w Polsce, prowadzonej przez Ministra Cyfryzacji (strona ta zastąpiła bardzo popularną w ostatnich latach platformę UKE). Wszystko wiesz?

Przejdź do wyboru technologii. Światłowód standardowo dostarczany jest metodą napowietrzną lub przepustów podziemnych. Od niedawna na polskim rynku dostępna jest jeszcze jedna, supernowoczesna technologia, umożliwiająca przesyłanie danych przy użyciu światła - bez konieczności stosowania fizycznych kabli. Mowa o bezprzewodowym światłowodzie AirFiber. To idealna opcja do domu lub firmy w przypadku terenów wiejskich i górskich oraz innych miejsc pozbawionych infrastruktury światłowodowej. Klienci mogą korzystać z połączenia o prędkości do nawet kilkunastu Gb/s, więc pobieranie dużych plików trwa dosłownie chwilę, a granie w gry online czy organizowanie wideokonferencji przebiega bez zakłóceń. Technologia bezprzewodowego światłowodu AirFiber jest również całkowicie odporna na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki wyeliminowaniu kabli, nie dochodzi do poważnych awarii infrastruktury. Transmisji sygnału nie zagrażają burze, silne wiatry, prace budowlane ani gryzonie. Połączenie pozostaje stabilne niezależnie od warunków zewnętrznych.

Wybierz dostawcę, który dostarcza światłowód interesującą Cię metodą w Twojej okolicy i skontaktuj się z nim w celu uzgodnienia szczegółów: wyboru optymalnego pakietu, okresu obowiązywania umowy i terminu podłączenia usługi. Większość operatorów umożliwia zawarcie umowy nie tylko stacjonarnie w biurze, ale również online lub telefonicznie. Na następnym etapie technik sprawdzi panujące warunki w Twojej lokalizacji, przygotuje plan montażu, aktywuje usługę i przeprowadzi testy działania internetu. Cały proces podłączenia światłowodu zwykle trwa do 7 dni, jednak może się znacząco wydłużyć w przypadku trudnodostępnych, pozbawionych odpowiedniej infrastruktury miejsc. Zawsze warto skonsultować swoją sytuację z przedstawicielem wybranego dostawcy usług światłowodowych.

Koszt podłączenia światłowodu

Koszty podłączenia internetu światłowodowego zależą głównie od wybranej metody prowadzenia kabli oraz długości przyłącza. Za instalację i doprowadzenie przewodu do domu/mieszkania płaci klient. W najlepszej sytuacji są właściciele mieszkań w blokach. Podłączenie światłowodu do mieszkania wiąże się na ogół tylko z niewielką opłatą jednorazową rzędu kilkudziesięciu złotych. Gdy przewód trzeba poprowadzić pod powierzchnią gruntu lub pod drogą, koszty bywają ogromne, nierzadko przekraczając możliwości finansowe użytkowników domowych. Wówczas opcją wartą rozważenia jest bezprzewodowy światłowód AirFiber.

Ocena artykułu: 4.0
śląskie opolskie dolnośląskie wielkopolskie łódzkie lubuskie