Jak starać się o podłączenie światłowodu?

Chcesz mieć dostęp do ultraszybkiego internetu światłowodowego w swoim domu lub firmie? Podpowiadamy, jak starać się o podłączenie światłowodu niezależnie od dostępności infrastruktury w danej lokalizacji.

jak starać się o podłączenie światłowodu?

Zgłoś zapotrzebowanie na stronie internet.gov.pl

Na rządowej stronie internet.gov.pl każdy może sprawdzić, czy jego adres znajduje się w zasięgu szybkiego internetu szerokopasmowego, w tym światłowodu, a jeśli tak – wyświetlić listę dostawców usług internetowych wraz z najważniejszymi parametrami (rodzaj medium transmisyjnego, usługi i zasięgu, maksymalna przepustowość) oraz danymi kontaktowymi. Jeżeli okaże się, że nie masz dostępu do światłowodu, możesz od razu zgłosić potrzebę jego zapewnienia. Operatorzy internetowi, w związku z rosnącą konkurencją, błyskawicznie reagują na wpływające od obywateli sygnały. Kontaktu z ofertą możesz spodziewać się nawet w ciągu godziny od wysłania zgłoszenia.

Znajdź optymalną metodę podłączenia światłowodów

Istnieją trzy możliwości podłączenia światłowodów:

  • metodą napowietrzną,
  • metodą przepustów podziemnych,
  • przy użyciu technologii bezprzewodowej AirFiber.

Bezprzewodowy światłowód AirFiber to nowoczesna technologia umożliwiająca przesyłanie danych przy użyciu światła bez konieczności stosowania fizycznych przewodów. Oferuje wiele zalet, jak dużą przepustowość, bezawaryjność, stabilność połączenia, pełny zasięg w trudnych lokalizacjach czy niskie koszty instalacji, dlatego jest coraz częściej wybieraną opcją przez klientów indywidualnych, biznesowych i instytucjonalnych.

Dobór metody powinien zostać poprzedzony dokładną analizą potrzeb klienta i warunków technicznych w docelowej lokalizacji, a samym montażem światłowodów powinni zająć się wykwalifikowani technicy.

Złóż wniosek o podłączenie światłowodu

W Twojej okolicy nie ma światłowodów i nie są planowane prace związane z budową sieci światłowodowej? W takim razie pozostaje Ci złożyć wniosek do operatora (np. online lub w stacjonarnym punkcie) o podłączenie wskazanego budynku do sieci światłowodowej. Spróbuj namówić sąsiadów do złożenia takich samych wniosków. To może przyspieszyć proces ich rozpatrzenia i rozpoczęcia inwestycji.

Ustal szczegóły z operatorem światłowodowym

W przypadku wydania pozytywnej decyzji, przedstawiciel operatora światłowodowego skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia szczegółów, w tym terminu przyłączenia do sieci i metody montażu. Przy okazji kontaktu możesz wybrać optymalny dla siebie pakiet i zawrzeć umowę. Warto wiedzieć, że budowa przyłącza światłowodowego NIE wymaga uzyskania pozwolenie na budowę.

Ocena artykułu: 5.0
śląskie opolskie dolnośląskie wielkopolskie łódzkie lubuskie