Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii telekomunikacyjnych, dostęp do szybkiego i stabilnego internetu jest dzisiaj możliwy zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich. Jednak mieszkańcy wsi często borykają się z problemem słabego zasięgu i ograniczonych możliwości wyboru dostawców usług internetowych. Dowiedz się, jak znaleźć najlepszy internet na wieś, by oglądać filmy, grać w gry, komunikować się i pracować online bez żadnych zakłóceń.
Popularnym sposobem dostępu do sieci na obszarach wiejskich jest internet satelitarny. W przeciwieństwie do większości technologii łączności, może być on instalowany praktycznie wszędzie. Jednak internet satelitarny ma kilka istotnych wad. Przede wszystkim prędkość nie jest zbyt imponująca – w najwyższych (czytaj: najdroższych) pakietach szybkość pobierania sięga do ok. 50 Mbit/s, a wysyłania do ok. 6 Mbit/s. Użytkownik musi się też liczyć ze stosunkowo wysokimi kosztami. Sam abonament miesięczny może kosztować nawet kilkaset złotych. Do tego dochodzą koszty zakupu i wysyłki sprzętu, aktywacji usługi oraz instalacji przez certyfikowanego instalatora. Ponadto użytkownicy internetu satelitarnego nierzadko skarżą się na opóźnienia sygnału, co utrudnia korzystanie z zaawansowanych aplikacji i granie w gry online.
Bardzo często na terenach wiejskich wykorzystywany jest szybki internet mobilny 4G lub 5G. Do głównych zalet technologii zaliczyć należy łatwość instalacji oraz dostępność w różnych miejscach. Wadami na pewno są ograniczona przepustowość oraz wahania zasięgu, który ma tendencję do zmieniania się w zależności od lokalizacji. Jeśli priorytetem są niskie koszty i wysoka elastyczność, a niewielka przepustowość czy limity w zakresie pobierania danych nie stanowią dla użytkownika większej przeszkody, internet mobilny może okazać się optymalnym rozwiązaniem.
Kolejną technologią łączności, powszechnie stosowaną na wsiach, jest internet radiowy. Jego działanie polega na przesyłaniu sygnału z nadajników za pomocą fal radiowych. To praktyczne rozwiązanie na trudnych terenach, ponieważ nie wymaga doprowadzania infrastruktury kablowej. Łącze jest stabilne, a prędkości są zbliżone do zapewnianych przez inne nowoczesne technologie dostępu do internetu. Jednak użytkownicy czasem zgłaszają występowanie zakłóceń, szczególnie w trakcie brzydkiej pogody.
Najnowocześniejszą, najszybszą i najbardziej niezawodną opcją dostępu do internetu, również na obszarach wiejskich, jest światłowód. Internet światłowodowy oferuje rekordowo wysokie prędkości pobierania i wysyłania danych oraz minimalny PING. Niestety, na wielu polskich wsiach infrastruktura światłowodowa nadal jest mocno ograniczona ze względu na wysokie koszty jej doprowadzenia i rozbudowy.
Wówczas najkorzystniejszą opcją pod względem prędkości i niezawodności łącza oraz ekonomii instalacji okazuje się bezprzewodowy internet światłowodowy AirFiber. To innowacyjna technologia, umożliwiająca przesyłanie danych przy użyciu światła - bez konieczności doprowadzania fizycznych kabli. Jej głównym dostawcą w Polsce jest ISP Airmax.pl. Opolski operator dostarcza światłowód trzema metodami: napowietrzną, przepustów podziemnych oraz wspomnianą bezprzewodową technologią AirFiber. Bezprzewodowy światłowód od Airmax.pl jest najczęściej wybieraną opcją przez użytkowników na wsiach – zarówno do domu, jak i do biura.
Bezprzewodowy światłowód AirFiber staje się coraz popularniejszy na obszarach wiejskich (i nie tylko) ze względu na:
Ultraszybki i niezawodny, bezprzewodowy światłowód AirFiber to doskonały wybór dla osób, które mieszkają na obszarach wiejskich lub w innych lokalizacjach o słabym zasięgu sieci.