Internet 5G - jak działa Sieć 5G?

Sieć w wersji 5G, czyli nowy standard IEEE, można przyrównać do drugiej części filmu Ojciec Chrzestny. Jego twórcy, bazując na czymś naprawdę świetnym, zdołali tę doskonałość jeszcze ulepszyć. Internet nowej generacji ma stanowić szybszą i bardziej podatną na skalowanie wersję 802.11n, łącząc elastyczność komunikacji bezprzewodowej z możliwościami Gigabit Ethernet.

Dzisiaj wiele osób w Polsce i na całym świecie korzysta z Internetu bezprzewodowego 4G (LTE). Technologia LTE umożliwia przesyłanie danych z prędkością od 100 Mb/s do nawet 1 Gb/s. W większości domach i firmach w Polsce takie parametry w zupełności wystarczają, by szybko pobierać pliki, dzielić się danymi z innymi czy oglądać filmy bez zacinania. Sieć 5G, jako technologia nowej generacji, pozwoli zwiększyć prędkość transmisji nawet do… 20 Gb/s! Z jakim ogromnym postępem technologii w Polsce mamy do czynienia? Przypomnijcie sobie pierwsze telefony z dostępem do Internetu. Umożliwiały one przesyłanie danych z prędkością zaledwie… 2 kb/s. Sieć 5G będzie przystosowana do obsługi ok. 100 urządzeń na m2. Umożliwi szybszy rozwój Internetu rzeczy, pozwalając na wprowadzenie nowatorskich usług w dziedzinie edukacji online czy e-medycyny. Ile wyda Polska na budowę sieci 5G? Jak wynika z wyliczeń Ministerstwa Cyfryzacji, inwestycja może kosztować przeszło 20 mld zł.

Internet 5G. Rysunek nr 1

Administratorzy sieci bezprzewodowych LAN z niecierpliwością czekają na szersze grono klientów obsługiwanych przez punkty dostępowe (AP), większą przyjazność dla użytkowników, bardziej przejrzysty regulamin oraz zawrotne prędkości, umożliwiające strumieniowanie większej ilości transmisji wideo. Nawet, gdy sieć nie będzie nadmiernie przeładowana, użytkownicy w Polsce z pewnością odczują korzyści, wynikające z dostępu do nowej generacji Internetu. Pliki pobierane będą z prędkościami dochodzącymi nawet do 1 Gb. Równie szybko przebiegać będzie synchronizacja poczty e-mail. Poprawie ulegnie długość pracy baterii w urządzeniach stanowiących komponenty opisywanych sieci. Będą one mogły zostać wybudzone ze stanu uśpienia, dokonać transferu danych w ramach punktu dostępowego, a następnie ponownie przejść w stan czuwania.

Internet 5G. Rysunek nr 2

Sieć 5G oferuje większą szybkość przesyłania danych, dzięki trzem kluczowym innowacjom. Nowa technologia:

  • zwiększa możliwości transmisji wielokanałowej z 40 MHz dla standardu 802.11n do 80 lub nawet 160 MHz (co oznacza wzrost o 117% lub 333%);
  • przewiduje gęstszą modulację - 256 poziomów modulacji kwadraturowej (QAM) zamiast 64QAM (jak w przypadku standardu 802.11n), co pozwala na przyspieszenie prędkości przesyłowych o 33% na krótszych dystansach;
  • gwarantuje skuteczniejsze wsparcie >technologii wieloantenowej (MIMO) - w przypadku standardu 802.11n możliwe było strumieniowanie czteroantenowe, podczas gdy Internet 5G umożliwia wykorzystanie aż 8 anten, co zwiększa prędkość transferu o kolejne 100%.
Internet 5G. Rysunek nr 3

Czy Polska jest gotowa na sieć 5G? Wiadomo, że ograniczenia projektowe i technologiczne, które występowały w standardzie 802.11n, nie zostały w pełni rozwiązane. W pierwszej serii produktów obsługujących połączenia 5G możemy spodziewać się częstotliwości na poziomie 80 MHz oraz prędkości przesyłu w granicach 433 Mb/s (dot. produktów najtańszych), 867 Mb/s (dot. urządzeń ze średniej półki) lub 1300 Mb/s (dot. rozwiązań najwydajniejszych). Druga seria produktów powinna oferować jeszcze bardziej zaawansowaną transmisję wielokanałową i przestrzenną, pozwalając uzyskiwać prędkości przesyłania danych na poziomie nawet… 3,47 Gb/s!

Internet 5G działa wyłącznie w paśmie 5 GHz, więc dwupasmowe punkty dostępowe i ich klienci będą musieli dalej korzystać z technologii 802.11n i pasma 2.4 GHz. Klienci mający dostęp do standardu 5. generacji skorzystają z mniej eksploatowanego pasma 5 GHz.

Kto najbardziej skorzysta na internecie 5G?

Pojawienie się 5. generacji technologii mobilnej wiąże się z wieloma potencjalnymi korzyściami dla różnych branż: od nowych technologii, przez motoryzację i transport, po przemysł rozrywkowy. Najnowszy standard sieci komórkowej ma oferować znacznie większą szybkość, stabilność i niezawodność niż 4G/LTE. Przyspieszyć powinien zarówno transfer, jak i czas reakcji. Sieć 5G będzie mogła obsłużyć większą ilość urządzeń korzystających z Internetu, których w naszych domach regularnie przybywa. Dzięki 5G wzrośnie też popularność rozwiązań z zakresu inteligentnego budynku (smart home). Obszary, dla których nowy standard może mieć przełomowe znaczenie, to przede wszystkim:

IoT, czyli Internet Rzeczy

Dzięki możliwości bezproblemowej, szybkiej i niezawodnej komunikacji pomiędzy wieloma urządzeniami, 5G znajdzie zastosowanie w projektowaniu nie tylko inteligentnych domów, ale również wielkopowierzchniowych, inteligentnych obiektów przemysłowych i całych miast.

Automotive i transpot

Nowy standard wywrze ogromny wpływ na rynek motoryzacyjny i transportowy. Samochody, które komunikują się miedzy sobą i z infrastrukturą otoczenia mają wkrótce pojawić się na drogach. Dzięki 5G podniesie się efektywność systemów ostrzegania o zagrożeniach, korkach i innych, istotnych dla kierowców zdarzeniach. W efekcie poprawi się bezpieczeństwo i płynność ruchu – także w zatłoczonych obecnie centrach miast.

Branża rozrywkowa

Dzięki 5G, świat codziennej rozrywki wzniesie się na wyższy poziom. Szczególnie odczują to użytkownicy serwisów VOD, którzy oglądają video w najwyższej rozdzielczości, podmioty prowadzące transmisje na żywo oraz miłośnicy gadżetów wykorzystujących wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość. Przewiduje się, że łącza będą tak szybkie, a opóźnienia tak niskie, że poszczególne urządzenia będą pobierać i wysyłać dane w pełni bezprzewodowo (z chmury), co dodatkowo pozwoli całkowicie wyeliminować problem „wijących się” kabli. Nie będzie też trzeba inwestować w wydajny komputer.

Komunikacja

Zaawansowana technologia 5G ma (w niektórych sytuacjach) zastąpić nawet… Wi-Fi. Budynki w nowym standardzie nie będą posiadać routerów ani punktów dostępu.

Czy internet 5G może zagrozić bezpieczeństwu cyfrowemu?

By realizować koncepcje inteligentnych domów i miast, konieczne jest podłączenie do sieci wielu różnych urządzeń, przetwarzających ogromną ilość danych. Ich płynną komunikację ma umożliwić standard 5G. W związku z tym pojawia się sporo pytań o bezpieczeństwo prywatności, danych osobowych i poufnych informacji przedsiębiorstw. Zagrożenie cyberatakami istnieje cały czas, dlatego podczas budowania i rozwijania infrastruktury operatorzy powinni zadbać o możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa cyfrowego - niezależnie od generacji technologii mobilnej.

Czy internet 5G jest bezpieczny dla zdrowia?

Technologia 5G budzi sporo wątpliwości także w obszarze oddziaływania na ludzkie zdrowie. Krążące w Internecie od miesięcy mity i teorie spiskowe tylko nasilają obawy społeczeństwa. Mówi się m.in., że sieć 5G odpowiada za niebezpieczne dla ludzkiego organizmu promieniowanie (porównywalne do działania kuchenki mikrofalowej) i jest formą eksperymentu biologicznego. Na całym świecie organizowane są protesty. Tymczasem żadne badania naukowe nie dowiodły negatywnego wpływu technologii 5G na zdrowie człowieka. Nie ma możliwości, by sieć powodowała nagrzewanie się i uszkodzenie tkanek. W świetle dostępnych badań najnowszy standard nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia.

Sieć 5G, piąta generacja sieci komórkowych, została wprowadzona jako kolejny etap rozwoju technologii mobilnych. Jest to rewolucyjna technologia, która oferuje szybsze przesyłanie danych, niższe opóźnienia i większą pojemność sieci. Wiele osób zastanawia się, jakie prędkości oferuje sieć 5G.

Sieć 5G oferuje teoretyczną prędkość do 20 Gb/s. Oznacza to, że prędkość pobierania danych może wynosić nawet 20 razy więcej niż w przypadku sieci 4G LTE, które oferują prędkość pobierania do 1 Gb/s. Jednak w rzeczywistości prędkość, którą można osiągnąć na sieci 5G, zależy od wielu czynników, w tym od dostępności infrastruktury 5G, odległości od nadajnika, ilości użytkowników korzystających z sieci oraz od samego urządzenia. Dlatego warto samemu sprawdzić wydajność swojej sieci w oparciu o licencjonowany speed test, który z dużą precyzją zmierzy szybkość internetu.

W rzeczywistości, prędkości, które można osiągnąć na sieci 5G, w dużej mierze zależą od operatora sieci komórkowej. W niektórych regionach, gdzie sieć 5G jest już w pełni rozwinięta, operatorzy oferują prędkości pobierania danych do 1-2 Gb/s, co jest znacznie szybsze niż w przypadku sieci 4G LTE.

Niektórzy operatorzy oferują już usługi 5G z prędkościami pobierania danych do 10 Gb/s. W USA, Korea Południowa i Chinach, gdzie już wprowadzono sieć 5G, oferują prędkości pobierania danych do 1,5-2 Gb/s. W Europie, gdzie sieć 5G jest jeszcze w fazie rozwoju, prędkości pobierania danych są niższe, ale i tak oferują znacznie szybsze połączenia niż sieć 4G LTE.

Jednym z największych atutów sieci 5G jest znacznie niższe opóźnienie, znane jako czas odpowiedzi (ang. latency). W sieci 5G, czas odpowiedzi może wynosić nawet 1 ms, co oznacza, że użytkownicy mogą cieszyć się szybszymi czasami reakcji na sygnały i mniejszą opóźnieniem w czasie rzeczywistym.

Podsumowując, sieć 5G oferuje teoretyczną prędkość do 20 Gb/s, ale rzeczywiste prędkości, które można osiągnąć, zależą od wielu czynników, takich jak infrastruktura sieciowa, odległość od nadajnika, ilość użytkowników korzystających z sieci oraz od samego urządzenia.