Internet 6G najwcześniej w 2030 roku? Nieprawda, przyszłość już tu jest!

Badania nad siecią 6G dopiero się rozpoczęły, a następca rozwijanego standardu 5G ma zostać uruchomiony najwcześniej w 2030 roku. Przynajmniej tak brzmi oficjalna wersja, bo w rzeczywistości sieć 6G już funkcjonuje i można z niej realnie korzystać! Co ciekawe, rewolucyjny standard łączności 60 GHz został zatwierdzony już jakiś czas temu. Gdy większość świata nadal zatapia się w technologii piątej generacji, polski operator Airmax wykorzystał praktycznie wolne od eksploatacji pasmo 60 GHz i stał się liderem sieci 6G.

Co wiadomo o najnowszym standardzie 6G?

Sieć 6G, czyli technologia komunikacji bezprzewodowej szóstej generacji, zapewni nieporównywalnie szybszy transfer danych między urządzeniami od swojego poprzednika 5G. Realnie możliwe stanie się przekroczenie granicy 20 Gb/s dla prędkości transmisji danych. Niektóre źródła mówią nawet o.... 1 Tb/s! Standard 6G będzie wykorzystywać zdecydowanie wyższe częstotliwości. Czerpanie z technologii komunikacji satelitarnej zapewni globalny zasięg sieci, co w połączeniu z rozwiniętą infrastrukturą kosmiczną umożliwi transmisję danych na rekordowe odległości bez opóźnień. Pełnym zasięgiem zostaną objęte nawet trudno dostępne tereny. Nie stanowi większego zaskoczenia, że standard 6G napędzany będzie przez sztuczną inteligencję (AI) w celu m.in. bieżącej optymalizacji zarządzania siecią i wykorzystania zasobów. Sieć 6G sama dostosuje się do zmieniających się warunków. Ważnym elementem infrastruktury staną się zaawansowane anteny fazowane. Pozwolą one zwiększyć przepustowość i wzmocnić sygnał. Do stosowania w 6G dopuszczone zostaną również anteny MIMO oraz technologia beamformingu (innowacyjna technologia przetwarzania sygnału). Wszystko po to, by do granic zwiększyć przepustowość i pojemność sieci. Bezkompromisowe bezpieczeństwo usług komunikacyjnych zagwarantują nowatorskie systemy szyfrowania, uwierzytelniania i kontroli dostępu.

ultraszybki internet 6G
Różnica w czasie pobrania pliku 21 Tb w sieci 5G i w sieci 6G. Źródło infografiki: Getty Images.

Kto (s)korzysta na sieci 6G?

Sieć 6G bez wątpienia zrewolucjonizuje wiele dziedzin życia i odmieni sposób funkcjonowania firm z większości branż. Przede wszystkim pozwoli na realistyczne doświadczanie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości (AR/VR), co z pewnością wykorzysta branża rozrywkowa i edukacyjna. Na niezawodną technologię łączności bez opóźnień z niecierpliwością czeka branża automotive, by kontynuować (i nareszcie z sukcesem ukończyć) prace nad pojazdami autonomicznymi. Dopuszczenie do ruchu drogowego autonomicznych samochodów i autobusów poprawi bezpieczeństwo, zmniejszy problem korków i podniesie efektywność działania firm transportowych. Sieć 6G, dzięki rekordowym prędkościom transmisji danych i znikomym opóźnieniom, zapewni dalszy, intensywniejszy niż kiedykolwiek wcześniej rozwój nowoczesnych usług medycznych, jak telekonsultacje, zdalny monitoring stanu zdrowia czy obieg dokumentacji. Dostęp do wysokiej jakości opieki medycznej zyskają osoby zagrożone wykluczeniem zdrowotnym, np. mieszkające na obszarach, gdzie szybki kontakt z lekarzem jest utrudniony lub niemożliwy. Sieć 6G ułatwi gminom tworzenie inteligentnych miast – ze zintegrowanymi, zarządzanymi zdalnie urządzeniami i systemami. Życie w inteligentnym mieście jest bezpieczniejsze, zdrowsze, bardziej komfortowe i przyjazne dla środowiska naturalnego. Także pojedynczy użytkownicy wyraźnie odczują korzyści z dostępu do ultraszybkiego, niezawodnego, szerokopasmowego internetu. Będą mogli swobodnie korzystać z zaawansowanych aplikacji, rozbudowanych usług oraz zupełnie nowych, ekscytujących form rozrywki, bazujących na wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

ultraszybki światłowód airfiber
Sieć 6G to inteligentna produkcja, inteligentne życie i inteligentne społeczeństwo. Źródło infografiki: ScienceDirect.

Polski operator liderem sieci 6G

Według oficjalnych informacji, prace nad rewolucyjnym następcą 5G dopiero się rozpoczęły, a wprowadzenie standardu do użytku zajmie około 10 lat. Nieoficjalnie – wczesna komercjalizacja sieci 6G już nastąpiła! Mowa o przełomowej technologii AirFiber, działającej w paśmie 60 GHz, które nadal charakteryzuje się niskim stopniem eksploatacji. Nowoczesny standard łączności przeszedł pozytywnie certyfikację FCC (Federalnej Komisji Łączności). Wiodącym dostawcą technologii AirFiber nie jest globalny gigant, ale polski operator ISP Airmax.pl, który zapewnia dostęp do internetu firmom i instytucjom z całej południowo-zachodniej części kraju.

ultraszybki airfiber
Masowa komercjalizacja sieci 6G ma nastąpić dopiero po 2030 roku, ale już teraz można korzystać z sieci 60 GHz. Źródło infografiki: Teldat.

Odkryte atuty częstotliwości 60 GHz

Transmisja na częstotliwości 60 GHz pozwala korzystać z gigabitowych przepustowości, uniknąć opóźnień, ograniczyć do minimum ryzyko zakłóceń oraz skutecznie zapobiegać kradzieży chronionych lub poufnych danych. Użytkownicy zyskują dostęp do ultraszybkiego internetu niewielkim kosztem, bo elementy systemu, chociaż zaawansowane technologicznie, są relatywnie tanie. Pasma 60 GHz używa do transmisji danych AirFiber. Zamiast standardowej infrastruktury światłowodowej, wykorzystuje innowacyjną technologię klatek radiowych. Nie ma więc żadnych zakopanych ani wiszących kabli. Infrastruktura kablowa nie dość, że jest kosztowna w doprowadzeniu, to często się psuje. A awarie bywają bardzo trudne do usunięcia. Na wysokich częstotliwościach dochodzi do całkowitego wewnętrznego odbicia w gazie atmosferycznym. Rolę „kabla” światłowodowego pełni powietrze. Dzięki unikatowym właściwościom tlenu cząsteczkowego, problem interferencji zostaje całkowicie wyeliminowany. W paśmie 60 GHz sygnał radiowy porusza się analogicznie do kabla światłowodowego, w którym fala radiowa odbija się od ścianek wąskiej rurki refleksyjnej.

Technologia AirFiber umożliwia transmisję danych z prędkością co najmniej 15 Gb do 1024 Gb czyli ponad 1 Tb. Łącze jest bezawaryjne, dostępne przez całą dobę i działa niezależnie od warunków zewnętrznych. Brak konieczności doprowadzania infrastruktury kablowej znacząco przyspiesza prace wdrożeniowe i tnie koszty. Podłączenie usługi następuje w ciągu maksymalnie 48 godzin od momentu zamówienia. W większości przypadków, pakiet startowy trafia do użytkownika w ciągu zaledwie 24h. Aktualnie pełnym zasięgiem sieci AirFiber objęte są praktycznie wszystkie miejscowości w południowo-zachodniej Polsce, również obszary wiejskie i trudno dostępne.

ultraszybki światłowód
Działająca w paśmie 60 GHz technologia AirFiber umożliwia transmisję danych z rekordową prędkością (min. 15 Gb) bez żadnych zakopanych czy wiszących przewodów.

Sieć 6G otwarta dla polskiego biznesu

Internet 6G od operatora ISP Airmax.pl jest rozwiązaniem kierowanym na razie głównie do klientów biznesowych i instytucjonalnych: przedsiębiorców, spółek kapitałowych, urzędów, placówek medycznych i oświatowych itp. Firmy i instytucje mogą liczyć na stałe adresy IP do dyspozycji, konfigurowalność usługi w bardzo szerokim zakresie oraz konkurencyjne warunki. Z każdym klientem podpisywana jest umowa SLA. Gwarantuje ona niezmiennie wysoką jakość usług (w tym parametry łącza) i ściśle określony czas reakcji na zgłoszenia przez cały okres współpracy. Przed podpisaniem umowy, przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z bezpłatnego, niezobowiązującego, 14-dniowego okresu testowego, by przekonać się, jak bardzo sieć 6G zmienia ich rzeczywistość.

Przyszłość jest dziś. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie jej szukać.