Internet radiowy - proponowane sposoby podłączenia

Proponujemy Państwu zestawy urządzeń pracujące w różnych technologiach i pasmach częstotliwości:

802.11a (pasmo 5 GHz):

Standard ten powstał w 1999r, a pierwsze urządzenia pracujące zgodnie z nim w 2001r. Jego podstawowa prędkość to 54 Mb/s, obejmuje 12 niezachodzących na siebie kanałów pracy.

W praktyce pasmo 5 GHz jest znacznie mniej zakłócone, posiada większą ilość niezależnych kanałów pracy, jest szybsze, a polskie regulacje prawne pozwalają na nadawanie w większej mocy niż dla pasma 2.4 GHz. Łącza o większych prędkościach (od 1 do 12 Mbps) oferowane sa przez naszą firmę tylko w tym pasmie. Pracę w pasmie 5 GHz firma AirMAX zaleca w miejscowościach powyżej 4tyś. mieszkańców.

Do pracy w tym standardzie oferujemy Państwu dwa rodzaje zestawów Routery WISP dostępowe pracujące zarówno w pasmie 2.4 jak i 5 GHz, okablowanie oraz antenę kliencką. W przypadku urządzeń pracujących w standardzie 802.11a, dostępne są zarówno urządzenia zewnętrzne, dzięki czemu nie wymagają konieczności instalacji długich przewodów koncentrycznych (urządzenie jest instalowane przy samej antenie), jak i urządzenia wewnętrzne te posiadają 3 gniazda, umożliwiające podłączenie do 3 komputerów, jenak wymagają dłuższego przewodu koncentrycznego przez co uzyskiwane sygnały są słabsze.

802.16d (pasmo 3.5GHz) - WiMAX:

Określa się, iż maksymalna przepustowość technologii WiMAX zbliżona jest do 75 Mb/s. To bardzo przyszłościowa szybkość, konkurencyjna nawet z rozwiązaniami przewodowymi. Aby ją uzyskać odbiornik nie może być umieszczony dalej, niż 10 km od nadajnika. Jednak sama technologia może działać aż do 20 km od nadajnika. Przy bliższych odległościach do 2-3km nie potrzebna jest widoczność optyczna.

Do pracy w tym standardzie oferujemy Państwu dedykowane urządzenie dostępowe tzw. CPE z wbudowaną (zintegrowaną) anteną oraz wskaźnikiem LED mocy sygnału. Na chwilę obecną zasięg sieci WiMAX jest ograniczony do kilku miejscowości (mapa).

802.11n - MIMO

Nowy standardem 802.11n obejmuje rozległe sieci bezprzewodowe. W pełni dostępne są prędkości rzędu 100 Mb/s albo nawet 300 Mb/s. Do tego celu wykorzystywana jest technologia Multiple Input Multiple Output (MIMO) wykorzystująca wiele anten do nadawania/odbioru sygnału, czyli sygnał jest nadawany z kilku źródeł i odbierany przez kilka odbiorników (standardowo 2x2). Ponadto urządzenia 802.11n potrafią wykorzystywać wiele kanałów transmisyjnych do stworzenia jednego połączenia, co teoretycznie dodatkowo podwaja dostępną prędkość transmisji. Przepustowość, z nadmiarem kodowania przy wykorzystaniu wszystkich anten, sieci 802.11n sięga do 600 Mb/s.

Do pracy w tym standardzie oferujemy Państwu dedykowane urządzenie dostępowe tzw. CPE z wbudowaną (zintegrowaną) anteną oraz wskaźnikiem LED mocy sygnału. Na chwilę obecną zasięg sieci MIMO jest ograniczony do niektórych miejscowości (mapa).

802.11ac

Standard 802.11ac znany również jako „Gigabit WiFi” to kolejna, piąta już generacja sieci bezprzewodowych, której głównym celem jest zapewnienie prędkości połączenia przekraczającej 1 Gbps. Specyfikacja standardu zakłada prace wyłącznie w paśmie 5 GHz a wiec kompatybilność wsteczna będzie zapewniona tylko dla urządzeń działających w tym paśmie (802.11a/n).

Główne udoskonalenia protokołu 802.11ac w porównaniu do wcześniejszych standardów to:

 • Większe szerokości kanałów
 • Poprawiona modulacja
 • Zwiększona ilość strumieni przestrzennych
 • Multi-user MIMO
 • Zaktualizowany mechanizm RTS/CTS
 • Ujednolicone kształtowanie wiązki
 • Zwiększony maksymalny rozmiar zagregowanej ramki

Przepustowość teorytyczna sięga 2600 Mbps, a realna 1800 Mbps.

802.11ad

802.11ad posiada czterokrotną przepustowość poprzedniego standardu 802.11ac. Pracuje w częstotliwości 60 GHz, jest jednak kompatybilny z urządzeniami pracującymi w czętotliwościach z zakresu 5 GHz.

Tak wysokie prędkości (znacznie ponad standard gigabit ethernet) zapewniają płynne przesyłanie np. obrazu 4K HDR, czy UHD Blue-ray, a także korzystanie z zaawansowanych rozwiązań VR.

Urządzenia pracujące w standardzie 802.11ad mogą stanowić alternatywę dla używania przewodów przy łączeniu

 • zestawów TV
 • magazynów NAS
 • set-top boxów
 • smartfonów
 • kamer bezprzewodowych UHD

Przepustowość do 7 Gbps.